Healthy Living Market Coupon Matchups!

0

Saratoga Saver LogoYou know how much we love Healthy Living Market, but we also love saving money!  Thank goodness for some awesome coupon mama’s like Erin from TheSaratogaSaver.com.  She’s put together a Coupon Matchup post for the sale items at Healthy Living Market!  These great deals end on April 29 2014 so get there soon and SAVE!  

Healthy Living Market Coupon Matchups

Grocery

  • Cholula Hot Sauce – $2.50, use $0.75 off 3 Avocados and 1 Cholula Hot Sauce = $1.75 + avocados
  • Happy Baby OG Puffs – $3.29, use $1/2 = $2.79 each
  • Horizon Mac & Cheese – $1.50, use $0.75/2 or $1.00 off any Three (3) Horizon™ Mac & Cheese = as low as$1.12 each w/ $0.75/2
  • Kashi Cereal – $3.79, use $1/2 from 4/6 RP or $1/2 (use zip code 19606 if needed) = $3.29 each
  • Muir Glen 14.5 oz. OG Tomatoes – $1
  • Seeds of Change OG Quinoa & Brown Rice 8.5 oz. – $2.29, use $1.50/1 or $1.50/2 = as low $0.79 (reg $3.49)
  • Seeds of Change Zesty Cilantro Quinoa – $1.99, use $1.50/1 or $1.50/2 = as low $0.49 (reg $3.49)
  • Tasty Bite Rice 8.8 oz. (Heat & Eat) – $1.50, use $1/2 = $1 each
  • Woodstock OG Squeeze Mayo – $3.69, use $1/1 = $2.69
  • Natural Sea Albacore Tuna 6 oz. – $2.50, use $1/1 = $1.50 (reg $3.49)
  • Newman’s Own Dressing 16 fl oz Cesar, Ranch, Balsamic Vinegar & Balsamic Light – $3, use $0.50 off any ONE (1) Newman’s Own Salad Dressing or $0.50/1 from 4/6 RP = $2.50
  • Newman’s Own Alfredo Pasta Sauce 15 oz. – $2.79, use $0.50 off any ONE (1) Newman’s Own Pasta Sauce or $0.50/1 from 4/6 RP = $2.29
  • Annie Chuns Rice Noodles 8 oz. – $2.49, use $0.50/1 = $1.99
  • Annie Chuns Seaweed Snacks, assorted varieties – $0.79, use $0.50/1 = $0.29 (reg $1.79)
  • Annie Chuns Thai Sauces, assorted varieties – $3.99, use $0.50/1 = $3.49
  • Wholesome Brand Sweeteners OG Powdered Sugar 1 lb. – $2.99, use $1/1 = $1.99
  • Wholesome Brand Sweeteners OG Milled Unrefined Sugar 16 oz. – $2.49, use $1/1 = $1.49 (reg $3.99)
  • Florida Crystals Granulated Sugar Cane 4 lb. – $2.99, use $0.55/1 from 4/6 RP, $0.55/1 or $0.55/1 = $2.45 (reg $6.49)
  • Florida Crystals OG Brown Sugar 24 oz. – $2.29, use $0.55/1 from 4/6 RP, $0.55/1 or $0.55/1 = $1.74 (reg $4.79)
  • Florida Crystals OG Natural Sugar 32 oz. $2.49, use $0.55/1 from 4/6 RP, $0.55/1 or $0.55/1 = $1.94
  • Glee SF Lemon Lime or Mint Gum 15 ct. – $0.79, use $0.50/1 or B2G1 (or here) or $0.75/2 = as low as $0.29 w/ $0.50/1 (reg $1.19)

Snacks

  • Back To Nature Crispy Wheat Crackers 8 oz. – $2, use $1/1 (sign up to access coupon) = $1
  • Back To Nature OG Stoneground Wheat Crackers – $2, use $1/1 (sign up to access coupon) = $1
  • Back To Nature Gluten Free Crackers, assorted varieties 4 oz. – $2.50, use $1/1 (sign up to access coupon) = $1.50
  • Back To Nature Peanut Butter Sandwich Cookies 9.6 oz. or Chocolate Chip Cookies 9.5 oz. – $3.49, use $0.75 off any One Back to Nature Product = $2.74
  • Crunchmaster Chips 4 oz. or Crackers 4.5 oz. – $2.79, use $1/1 from 4/6 SS, $1/1$1/1,
  • $1/1 or $1/1 = $1.79
  • Enjoy Life Sea Salt Lentil Chips 4 oz. – $2.99, use $0.75/1 or $0.55/1 = as low as $2.29
  • Glutino Cheddar or Vegetable Crackers – $3.69, use $0.55/1 = $3.14
  • Mediterranean Crackers including GF 4.5 oz., assorted varieties – $2.19, use $1/1 = $1.19 (reg $3.79)
  • Kettle OG Potato Chips – $1.99, use $1.00 off TWO Kettle Brand Potato Chips = $1.49 each
  • Simply7 Hummus Chips, assorted varieties, including GF Quinoa Chips, 3.5-5 oz. – $2.29, use $1.50/1 3.5 oz. +or $1/2 4.5 oz.+ = as low as $0.79 (reg $3.29)
  • Snyder’s GF Pretzel Sticks 8 oz. – $2.49, use $1/2 from 3/2 SS (exp 4/30) = $1.99 each
  • Pure OG Bars 1.7 oz – $1.50, use B1G1 = $0.75 each

Beverages

  • Silk Unsweetened Soymilk 1/2 gallon – $3.99, use $1.50/2 = $3.29 each
  • Poland Spring Sparkling Water 1 liter – $0.69
  • Harvest Bay Coconut Water 8.45 oz., assorted varieties – $1.50, use $1/2 = $1 each
  • Pom Wonderful Pomegranate Juice 12 fl oz – $2.69, use $1/2 or $0.50/1 from 3/23 SS (exp. 4/23) = $2.19 each
  • Pom Wonderful Green Tea Lychee or White Tea Peach passion 12 fl oz. – $2.19, use $1/2 = $1.69 each
  • Uncle Matt’s OG Orange Juice 59 oz. – $6.99, use $1/1 = $5.99

Refrigerated

  • Applegate Farms American or Monterrey Jack Cheese Slices 8 oz. – $3.89 use $1/1$1/1 or $1/1 = $2.89 (reg $5.99)
  • Applegate OG Smoked Chicken 6 oz. – $5.99, use $1/1 or $1/1 = $4.99
  • Brown Cow WM Yogurt 32 oz. – $3.29, use $0.50/1 = $2.79
  • Greek Gods Kefir 32 oz. – $3.99, use $0.50/1 = $3.49
  • Noosa Yogurt 8 oz. – $2.59, use $0.55/1 = $2.04
  • Silk Soy Yogurt 5.3 oz. – $1.09, use $1.00 off any two (2) Silk single serve cups = $0.59 each
  • Stonyfield OG Yogurt 6 oz. – $1.09, use $1/2 or $0.50/3 = as low as $0.59 each
  • Mama Chia Beverage 10 fl oz. – $3.19, use $1/2 = $2.69 each
  • Nasoya OG Tofu – $2.19, use $0.75/1 = $1.44
  • Tofuturky Tempeh Strips 7 oz. – $3.99, use $0.75/1 = $3.24
  • Cabot Salted Butter 16 oz. $3.49, use $1/2 = $2.99 each

Frozen

  • Woodstock Frozen Vegetables 10 oz. – OG Peas, Spinach, Corn, Green Beans, Kale or Collard Greens – $2, use$1/1 = $1 (reg $2.69-$3.19)
  • Dr. Praeger’s GL Fishies Lightly Breaded 12 oz. – $3.49, use $1/1 Dr. Preager’s Product = $2.49 (reg $5.49)
  • Dr. Praeger’s GF Fishies 12 oz. – $3.79, use $1/1 Dr. Preager’s Product = $2.49
  • Applegate Farms Sausage 7 oz. – $3.99, use $1/1$1/1 or $1/1 = $2.99
  • Applegate Farms Chicken Tenders including GF  8 oz. – $5.19, use $1/1$1/1 or $1/1 = $4.19
  • Applegate OG Chicken Nuggets 16 oz. – $8.99, use $1/1$1/1 or $1/1 = $7.99
  • Gardein Frozen Entrees, assorted varieties – $4.49-$5.49, use $1.00 off one (1) meat-free Gardein™ frozen entree or $1/1 = $3.49-$4.49
  • OG Sunshine Burger 8 oz. – $3.99, use $1/1 = $2.99 (reg $5.39)
  • Tofurky Giblet Gravy 14 fl oz. – $4.49, use $0.75/1 = $3.74
  • Earthbound Farm Frozen OG Basket Blend Berries 10 oz. and Blueberries 10 oz. – $4.49, use $0.75 off any one Earthbound Farm Organic Product = $3.74
  • Clemmys Ice Cream pint – $3.99, use $0.60/1 = $3.39
  • Annie Chun’s Won Tons & Potstickers, assorted varieties – $3.49-$3.69 $0.50/1 = $2.99-$3.16

Toiletries/Household/MISC.

Tell us what you think!

Share.

Leave A Reply